UPC är godkända av Riksidrottsförbundet!

Padelvänner!

Riksidrottsförbundet och Svenska Squashförbundet har den 28 februari godkänt United Padel Club som idrottsförening.

För oss är detta ett stort steg i vår hittills korta utveckling. En förening för alla med möjlighet att utbilda de allra minsta barnen till att licensiera juniorer och vuxna att få tävla i större sammanhang. Som godkänd ideell idrottsförening får vi nu också arrangera nationella tävlingar.

Efter den korta tid vi har varit verksamma har vi nu nästan 80 barn mellan 7 och 16 år som tränar med oss varje vecka. En möjliggörare av detta är att vi blivit antagna som idrottsförening av Riksidrottsförbundet vilket ger oss möjlighet att få bidrag för våra träningstillfällen, s.k. LOK-stöd.

Inom kort kommer vi att lansera vårt nya medlemssystem vilket ger ytterligare värde till våra medlemmar.
UPC har också blivit fullvärdig medlem i Svenska Padelförbundet.

/Interimstyrelsen UPC